Vlada RS je na 11. redni seji, ki je potekala 19. aprila 2012, sprejela
odgovor Republike Slovenije v predsodnem postopku na uradni opomin
Evropske komisije št. SG-Greffe(2012)D/3693 z dne 28. februarja 2012
zaradi neizpolnitve obveznosti iz 167. člena Direktive Sveta 2006/112/ES
z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost
(kršitev št. 2011/4182).
Republika Slovenija navedeno ureditev z omejevanjem pravice do odbitka DDV pri računih, ki niso poravnani v zakonsko določenem roku, ki je vključena v 66.a člen Zakona o davku na dodano vrednost uporablja od 16. marca 2011, ko je začel veljati Zakon o dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1D). Temeljni cilj uvedbe takšne ureditve v pogojih, ko se slovensko gospodarstvo sooča s plačilno nedisciplino in se veliko plačil med davčnimi zavezanci, kljub opravljenim dobavam blaga ali opravljenim storitvam, opravi pozneje, kakor je bilo dogovorjeno, je bil spodbuditi pravočasno plačevanje in odpraviti zamude pri plačilih med davčnimi zavezanci in je predstavljal podporo drugim ukrepom za okrepitev plačilne discipline.
Vlada seznanja Evropsko komisijo, da je pripravila spremembo ZDDV-1 in vanjo vključila črtanje 66.a člena, s čimer se ukinja omejevanje pravice do odbitka v primerih, ko davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji, dobavitelju v roku, določenem z zakonom, ki ureja preprečevanje zamud pri plačilih, ne plača ali ga plača le delno in neplačanih računov ne vključi v sistem obveznega pobota po zakonu, ki ureja preprečevanje zamud pri plačilih. Vzvode za okrepitev plačilne discipline bo Slovenija poskušala poiskati v drugih predpisih izven sistema DDV.
Predvideno je, da bo sprememba ZDDV-1 uveljavljena naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Vlada je 29. marca 2012 določila besedilo novele Zakona o davku na dodano vrednost in ga poslala v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije, skupaj s predlogom, da Državni zbor predlog zakona obravnava po skrajšanem postopku. Če bo Državni zbor sledil predlogu vlade, bo predlog zakona obravnavan predvidoma na majskem zasedanju. Takšen postopek bo omogočil, da bi bil zakon uveljavljen najkasneje do 15. junija 2012.
Nemudoma po objavi tega predpisa v Uradnem listu Republike Slovenije bo ta predpis tudi ustrezno notificiran, in sicer z vnosom vseh relevantnih podatkov in objavljenega besedila v elektronsko bazo Komisije.
Vir: UKOM